Kordian - streszczenie w pigułce - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kordian podróżuje po Europie. Odwiedza po kolei:
• Londyn – Kordian siedzi pod drzewem w James Parku (park wokół pałacu Św. Jakuba ) i rozmawia z Dozorcą, przekonuje się, że światem rządzą pieniądze.
• Dover – siedzi nad morzem i czyta fragmenty tragedii Szekspira p.t. Król Lear, uświadamia sobie przepaść pomiędzy literaturą a rzeczywistością. (scena w Dover - swoisty hołd złożony przez Słowackiego angielskiemu dramaturgowi)
• Włochy – Kordian nawiązuje romans z Wiolettą. Kochanka zapewnia go o swoim głębokim uczuciu. Okazuje się jednak, że zależy jej tylko na klejnotach, jakimi obdarowywał ją Kordian. Postanawia wyruszyć z nim w nieznane tylko ze względu na to, że jego koń jest podkuty złotymi podkowami. Gdy w drodze okazuje się, że koń zgubił podkowy, Wioletta opuszcza Kordiana.
• Watykan – Kordian rozmawia z papieżem. Przynosi mu garść ziemi z Polski,
“ziemi, kędy dziesięć tysięcy wyrżnięto / Dziatek, starców i niewiast”.
Papież nie rozumie losu Polaków, radzi im być posłusznym carowi i się modlić. Audiencja w Watykanie kompromituje w oczach Kordiana autorytet moralny Kościoła
• Mont Blanc – Kordian wygłasza swój słynny monolog, w którym stawia się w pozycji człowieka mającego nieograniczone możliwości; mówi:
“Jam jest posąg człowieka na posągu świata”.
Słowami “Polska Winkelriedem narodów!” przyrównuje rolę Polski w historii Europy do roli legendarnego bohatera szwajcarskiego Winkelrieda, który w bitwie z Austriakami miał chwycić kopie rycerzy i skierować je wszystkie na siebie. Podobnie Polska ma spełnić ofiarę wobec innym narodów, ale ofiara ta ma polegać nie na biernym cierpieniu (jak w III części Dziadów), ale na walce czynnej. Chmura unosi Kordiana do Polski.

Akt III – Spisek koronacyjny
Cały akt III ma miejsce w Warszawie w czasie koronacji Mikołaja I na króla Polski i kilka dni po tym wydarzeniu.

Scena I
Scena I rozgrywa się na Placu Zamkowym, gdzie wystawiono ozdobne rusztowanie z okazji koronacji cara Mikołaja I. Ludzie różnego stanu komentują wydarzenia, związane z koronacją. Scena ta dobrze oddaje nastroje, jakie panowały w społeczeństwie polskim w związku z koronacją.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie imienia głównego bohatera
2  Polskie społeczeństwo w Kordianie
3  Spisek koronacyjny w KordianieKomentarze
artykuł / utwór: Kordian - streszczenie w pigułce


 • Żałośni to wy jesteście. Zastanawiam się czy wy byscie walczyli czy po poprostu ciekli z kraju. Potop, Kordian i inne to są arcydzieła i nie tylko miały pokrzepiać serca ale zachować ważną dla nas historie, jedyne co o was mogę powiedzieć, to to że jesteście wyłącznie ignorantami, pewnie znając zaledwie szczątkową biografię Słowackiego myślicie że jesteście bóg wie kim. Gdybyście choć trochę o nim poczytali wiedzielibyście że Słowacki w przeciwieństwie do "wielkiego" Mickiewicza nie mógł wziąć udziału w powstaniu przez swoją chorobę płuc i nadopiekuńczą matkę, a następnie wziął udział mimo nasilenia się choroby (gruźlicy) wyjechał do kraju by wziąć udział w powstaniu wielkopolskim, brał udział w naradach powstaniowych - brał czynny udział w powstaniu, niestety został wysłany do Paryża ponownie przez interwencje policji - gdzie zmarł!
  El (chibi.match {at} gmial.com)

 • do Krzyśka :) Potop ? szczerze - mi osobiscie bardzo podobała sie ta lektura, póki co chyba najlepsza jaką przeczytałem :) Co jak co, ksiażki typu "Kordian" czy "dziady" jak i również "Pan Tadeusz" czyta sie beznadziejnie ... Ksiązki te potrafią mnie znużyć po parunastu stronach, po prostu nie rozumiem romantyków - jak i również bezsensowne jest dochodzenie o co autorowi chodziło w niektórych momentach, gdzie można by sie odnieść do wielu wydarzeń :)
  eh :) ()

 • Krzysiek (krzy5iek7 {at} wp.pl) sam jesteś stekiem bzdur zrobionym przez naćpanych psycholi. Te dramaty trzeba interpretować właśnie dla takich mongołów jak ty!!!
  Ela ()

 • Mogę przebrnąć przez każdą książkę, ale ten romantyzm i ci bohaterowie są popierdoleni. Polsce potrzebne były szable, modlitwa, a nie nic niewarte lektury pisane przez ćpuna. Piszę "ćpun", bo w romantyźmie przeważnie poeci brali opium. :)
  Czytajnik ()

 • Nie no Potop mi się podobał i nie zgadzam się z tobą, ale w Potopie było dużo walki itd. natomiast Kordian to naprawde porażka, obaliłem to w 2 godziny i chyba jeszcze raz przeczytam bo cięzko w ogóle coś zrozumiec. Koles niby o królach gada, ale tak, że w ogóle o tym nie wiedziałem.
  Kawon ()

 • Jak bazgroły takie jak Kordian czy Potop można nazywać arcydziełem?! Stek bzdur napisanych przez naćpanych psycholi! Jak można mówić o jakimś rozumieniu!? Zrozumieć to można matematykę, a nie naćpanego pismaka, który zamiast walczyć za kraj z szabelką ćpał i pisał jakieś pierdoły rzekomo "ku pokrzepieniu serc". Jak słucham polonistów to też mam wrażenie, że coś ćpają...
  Krzysiek (krzy5iek7 {at} wp.pl)

 • Boże, ci romantyczni bohaterowie są żałośni. Przebrnęłam przez większość lektur, ale z trudem. Tak się cieszyłam jak się mały Kordian zabił, a tu rozczarowanie i gość żyje :( Zdecydowanie wolę literaturę pozytywistyczną albo oświeceniową.
  x ()

 • No muszę powiedzieć, ze streszczenie niczego sobie :) Jeżeli ktoś ma pojęcie o cechach charakterystycznych dramatu romantycznego to w pełni ją zrozumie.
  Malutka ()

 • Romantyczka (ecos {at} amorki.pl) Ja tam lubię lektury, przynajmniej te z epoki Romantyzmu :) Kordian był b. fajny. W ogóle to Ci romantyczni bohaterowie mają taki sam charakter jak ja... chyba Ty jak Oni ;p
  Miguel (panoramix_rex {at} wp.pl)

 • Mi podobał się początek, lubię literaturę romantyzmu z małymi zastrzeżeniami, bardzo podoba mi się w dziełach z tego okresu podejście do fantastycznej strony świata, rozważania nad psychiką bohatera (chodź w "cierpieniach" też cierpiałem w pewnych chwilach z przyrudzenia), za to nie nawiedzę jak autor wplata politykę, bądź wątki patriotyczne, jak słyszę o Carze lub Rosji to odechciewa mi się już czytać.
  Gerway ()

 • Ja tam lubię lektury, przynajmniej te z epoki Romantyzmu :) Kordian był b. fajny. W ogóle to Ci romantyczni bohaterowie mają taki sam charakter jak ja i dlatego mi się tak podobają. Ale streszcznia z netu przydają mi się do nauki do matury. Często po roku się zapomina pewnych szczegółów i streszczenia pomagają.
  Romantyczka (ecos {at} amorki.pl)

 • ksiazka jest jedną fantazja Słowackiego.Chcial to napisal ...okazal sie wielkim dzielem;wiadomo glowny bohater romantyczny, fajne watki ,ktore ucza ze swiat jest zaklamany i nie ma w nim prawdy.Ksiazka jest fajna jesli sie ja rozumie a najwazniejsze jest to ze te laktury maja poniekad jakis przekaz ktorego trzeba znrozumiec a tu sie klania czytanie ze zrozumieniem.//// Ja tam wole inne ksiazki kazdy ma swoj gust. Wiekszasc polonistow uwaza je za arcyciedzela ale takze nie sa zadowoleni z tego co maja w progranie lektur ktore ich obowiazuja a dikladniej ucznow.
  magda (madziaabba {at} tlen.pl)

 • Lektura nawet ciekawa ale do tej ksiazki trzeba podejsc z dystansem i swiadomoscia ze nie sa to Gwiezdne Wojny lektura ta jest dramatem romantycznym wiec wiele osob napewno no sorki za to co powiem ale niektorzy sa poprostu za glupi zeby to zrozumiec.Co do lektury mimo ze nie lubie czytac to ta ksiazka mi sie podobala jak ktos napisal jest duzo lepsza od Wertera Pozdrawiam Daro
  Daro (invi92 {at} o2.pl)

 • Ksiazka dosyc ciekawa ale oczywiscie czytac sie nie chc a iczasu jak zawsze nie,poza tym kto to wymyslil lektury w sql?Juz lepszy bylby powrot do podstawowki uczyc sie gramatyki
  Korba17 (korba007 {at} interia.eu)

 • Aż się boje cokolwiek powiedzieć wyżej wymienione poglądy na temat J.S sa bardzo kontrowersyjne wobec moich choć jedno myślne macie lektury głeboko w d.....Dam wam rade zacznijcie sie uczyć
  SŁAWI (slawomir.rekowski {at} interia.pl)


Tagi: