Kordian - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena II
Koronacja Mikołaja I w katedrze.
Ciekawostka: Jest to najkrótsza scena w dziejach polskiego dramatu, zawiera jedną kwestię cara: “Przysięgam”.
Scena III
Car wychodzi z katedry do ludu zgromadzonego na Placu Zamkowym. Podczas uroczystości ma miejsce tragedia: książę Konstanty podczas rozganiania tłumu potrąca kobietę z dzieckiem na rękach, dziecko ginie, upadłszy na bruk. W czasie uroczystości jakiś nieznajomy odśpiewuje pieśń.

Scena IV
Scena ma miejsce w podziemiach kościoła św. Jana, w miejscu pochówku królów. Zbierają się tam spiskowcy pod przywództwem Prezesa (historycznie ta postać odpowiada Janowi Ursynowi Niemcewiczowi). Hasło do wejścia do podziemi brzmi “Winkelried”. Jeden z uczestników spisku, Podchorąży, zachęca innych spiskowców do zamachu na cara, powołując się na krzywdy, jakich doznała Polska od Rosji. Prezes i ksiądz są temu przeciwni. W pewnym momencie do podziemi chce wejść człowiek, nie znający hasła. Zostaje zabity, spiskowcy kopią mu grób. Spiskowcy postanawiają głosować nad propozycją zamachu na cara, wysuniętą przez Podchorążego. Przytłaczającą większością (5 do 150) projekt zostaje odrzucony. Podchorąży jest bardzo rozczarowany wynikiem głosowania. Zrywa maskę z twarzy i okazuje się, że to Kordian. Rozgoryczony wybiega z podziemi, zapewniając, że sam zabije cara, skoro jego towarzysze nie chcą mu w tym pomóc.

Scena V
Sala koncertowa w Zamku Królewskim, w dali widać wejście do sypialni cara. Kordian (wyznaczony do nocnej warty) próbuje dojść do drzwi, aby dokonać zbrodni, ale Strach i Imaginacja (projekcja duszy bohatera, w której odbywa się walka między obowiązkiem moralnym, nałożonym przez sumienie, i instynktem samozachowawczym)) nie pozwalają mu. Pada zemdlony pod drzwiami. Car budzi się i widząc Kordiana rozkazuje rozstrzelać go, jeśli tylko nie jest obłąkany.Scena VI
Kordian znalazł się w szpitalu wariatów, aby zgodnie z decyzją cara zostało orzeczone, czy jest on przy zdrowych zmysłach. Szpital odwiedza Doktor. Wręcza Dozorcy dukata, który z woli Doktora zaczyna się palić – świadczy to o szatańskiej mocy przybysza. Doktor siada przy łóżku Kordiana i rozmawia z nim. Przyznaje się, że wyszedł z sypialni cara przed północą, czyli przed pojawieniem się pod jej drzwiami Kordiana. Doktor rozmawia najpierw z Kordianem na tematy filozoficzno-teologiczne, a potem pokazuje mu dwóch wariatów: jednego kktóry twierdzi, że jest krzyżem na którym umarł Chrystus i drugiego, który ma ciągle podniesioną rękę, ponieważ myśli, że podtrzymuje nią sklepienie niebieskie, przez co ocala świat przed zagładą. Doktor pragnie w ten sposób zasugerować Kordianowi, iż jego idea ma te samą wartość co urojenia chorych. Nagle do szpitala wpada książę Konstanty z żołnierzami i nakazuje wyprowadzić Kordiana na śmierć.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Kordian jako dramat romantyczny
3  Obraz Europy w Kordianieartykuł / utwór: Kordian - streszczenie w pigułce • To właśnie Werter jest jedną z najbardziej dojrzałych postaci romantyzmu! Znalazł się on w sytuacji bez wyjścia - wiedział,że jego miłość do Lotty jest zbyt wielka, aby żyć bez niej, wiedział,że nie będzie mógł się powstrzymać od odwiedzania jej, a z drugiej strony wiedział doskonale,że nie może dalej jej się narzucać - ponieważ ona do niego też coś poczuła! Czemu więc nie zadziała? Ponieważ Werter znał Lottę i wiedział,że dla niej słowo, które dała swojej matce było najważniejsze! Była już zaręczona i musiała spełnić swoją obietnicę jako opiekunka i tak naprawdę matka swojego rodzeństwa!
  Ola (hobbitola110495 {at} gmail.com)

 • El, przykre jest to, że udając mądrą/mądrego tak niewiele wiesz. 1. Mickiewicz nie mógł walczyć w powstaniu, bo został wygnany z kraju, zesłany w głąb Rosji i nie mógł wrócić. 2. "Kordian" i inne lektury z epoki romantyzmu wcale nie służyły "ku pokrzepieniu serc". Chyba pomyliły ci się epoki, bo to pozytywizm. 3. Słowacki nigdy nie brał udziału w powstaniu. 4. Powstanie wielkopolskie odbyło się ponad 50 lat po śmierci Słowackiego, więc chyba chodziło o powstanie poznańskie. To tyle z faktów. Nie wiem, czy ja akurat zostałabym i walczyła o kraj, ale gdybym tego nie zrobiła, to przynajmniej nie pociłabym się pisząc jaka to jestem nieszczęśliwa, bo mnie nie ma w kraju. Słowacki był totalnie zniewieściały i nieprzystosowany do życia w prawdziwym społeczeństwie, do końca swojego życia utrzymywał się z pieniędzy wysyłanych przez mamusię. Nie bardzo wiem, jak można go podziwiać jako osobę. Jego twórczość to zupełnie inna sprawa. Chociaż nie przepadam za 'Julkiem' to umiem docenić dobrego artystę. Może kiedyś będę to wszystko czytać z prawdziwą przyjemnością, a nie z przymusu.
  marlies ()

 • "Kordian" to świetna książka, szkoda tylko że brak dalszej części. A jeśli chodzi o "c.m. Wertera" to bardzo wzruszający utwór, nie polecam jeśli ktoś jest słaby psychicznie bo czytanie tego jest dołujące. sama płakałam :)
  Amanda (amania1315 {at} 02.pl)

 • Dla mnie jednak Mickiewicz i tak jest lepszy, aczkolwiek trochę zgubna jest romantyczność, to z całej tej epoki Mickiewicz najfajniej rozkminia. Bo jak można tak gubić się we własnym umyśle, we własnych emocjach. Dzięki Bogu, że nastał pozytywizm :) A co do Wertera, żal mi jest tego człowieka, uczniowie według mojej opinii nie powinni poznawać w żaden sposób tak wszechogarniającej bezradności, bo los Twojego życia zależy wyłącznie tylko od Ciebie, od Twoich chęci i działania, od wpływu, które na swoje żywcie wywierasz.. Życie jest tylko jedno, na drugie nie ma w żaden sposób szans, a Werter... nie dość, że kompletnie nie umiał poderwać Lotty, to się powiesił bo miała nogi z drewna, kompletna żenada :D dla mnie to jest. Pozdro :)
  Grzesiek ()

 • wiecie co? jak tak czytam te romantyczne lektury to ci wszyscy bohaterowie mieli jakies chyba depresje;D ciagle smutni, saMotni,majacy sklonnosci samobojcze.. chyba trzeba bylo im psychiatry...
  jaaa (billunia.maj {at} interia.pl)

 • streszczenie jest dobre, nawet świetne le oczywiście jeśli ktoś przeczytał książkę i potrzebuje odświeżenia pamięci :). Kordian to dramat trudny, wymagający od czytelnika dojrzałości, jak większość dzieł romantyzmu. mi sie spodobał, generalnie jak cały romantyzm...
  Nikkki (monia2521 {at} autograf.pl)

 • Jak dla mnie i tak ciekawsze niż Werter, który był po prostu apogeum nudy w romantyzmie. Nie zmienia to faktu że i tak nie porywa. Krzyżaków miałem okazję czytać w II klasie gim i pomimo że jeszcze nie kapowałem było sto razy lepsze. To samo oglądany Potop czy Stara Baśń. A skoro filmy nie nudzą to znaczy że książka byle bublem nie jest.
  -R (balon_1993 {at} o2.pl)

 • Małgorzato. Jest to bardzo dobre streszczenie. Brakowało tylko jednego... szczegółów w kilku scenach, np. opowiadania Grzegorza. Ale dla leniwych uczniów to powinno wystarczyć, skoro nawet tak krótkiej lektury nie umieją przeczytać. :) pozdrowienia !
  Arkadiusz ()

 • Ja osobiście lubię romantyzm ale za Kordianem jakoś nie przepadam. Zbyt mocne aluzje dają wyobrażenie bardziej pracy odtwórczej niż twórczej. Mimo wszystko lepsze od "Wertera" ale osobiście twierdzę, że do Poe'go, Byron'a czy Shelley'a to jeszcze daleko.
  Midas ()
Tagi: