Kordian - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Scena VII
Plac Saski. Car i Wielki Książę Konstanty robią przegląd wojsk. Żołnierze przyprowadzają do nich Kordiana. Wielki Książę rozkazuje żołnierzom ustawić piramidę z karabinów zakończonych bagnetami, a Kordianowi wsiąść na koń i przeskoczyć ową piramidę. Konstanty obiecuje Kordianowi, że jeśli mu się to uda, to daruje mu życie. Kordianowi udało się tego dokonać. Car mimo to rozkazuje żołnierzom rozstrzelać go.

Scena VIII
Kordian wtrącony do więzienia czeka na egzekucję. Rozmawia w celi z Księdzem i Grzegorzem. Grzegorz modli się za swego pana i obiecuje nazwać swojego wnuka jego imieniem. Ksiądz zaś obiecuje zasadzić w swoim ogrodzie różę i też nazwać ją imieniem Kordiana. Wiedząc, że ludzie będą pamiętać o nim po śmierci, Kordian uspokaja się. Oficer przychodzi oznajmić mu, że zostanie rozstrzelany.

Scena IX
Rozmowa cara i Wielkiego Księcia Konstantego w Zamku Królewskim. Istotą tej rozmowy jest spór dotyczący pozycji Wielkiego Księcia (carskiego brata) jako władcy Królestwa, lecz zapleczem tego sporu są zadawnione antagonizmy w rodzinie cesarskiej dotyczącej następstwa po Aleksandrze I, ojcu cara i Konstantego. Pretekstem do rozpoczęcia rozmowy jest prośba Konstantego o ułaskawienie Kordiana. Ostatecznie car pod naciskiem brata ustępuje i każe napisać ułaskawienie. Konstanty daje je Adiutantowi i rozkazuje jak najszybciej zawieść je na miejsce egzekucji.

Scena ostatnia (X)
Plac Marsowy, Kordian stoi przed plutonem egzekucyjnym. Adiutant jedzie na Plac Marsowy z ułaskawieniem dla Kordiana, ale oficer dający rozkaz do wystrzału nie widzi go. Podnosi w górę rękę na znak przygotowania się żołnierzy do wystrzału. W tym momencie dramat się urywa – nie wiadomo, czy adiutant zdążył na czas z ułaskawieniem, nie wiadomo, czy Kordian ostatecznie przeżył, czy został zabity.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wizje roli Polski i narodu polskiego
3  Rola poezji i poety w Kordianie (Prolog)artykuł / utwór: Kordian - streszczenie w pigułce • To właśnie Werter jest jedną z najbardziej dojrzałych postaci romantyzmu! Znalazł się on w sytuacji bez wyjścia - wiedział,że jego miłość do Lotty jest zbyt wielka, aby żyć bez niej, wiedział,że nie będzie mógł się powstrzymać od odwiedzania jej, a z drugiej strony wiedział doskonale,że nie może dalej jej się narzucać - ponieważ ona do niego też coś poczuła! Czemu więc nie zadziała? Ponieważ Werter znał Lottę i wiedział,że dla niej słowo, które dała swojej matce było najważniejsze! Była już zaręczona i musiała spełnić swoją obietnicę jako opiekunka i tak naprawdę matka swojego rodzeństwa!
  Ola (hobbitola110495 {at} gmail.com)

 • El, przykre jest to, że udając mądrą/mądrego tak niewiele wiesz. 1. Mickiewicz nie mógł walczyć w powstaniu, bo został wygnany z kraju, zesłany w głąb Rosji i nie mógł wrócić. 2. "Kordian" i inne lektury z epoki romantyzmu wcale nie służyły "ku pokrzepieniu serc". Chyba pomyliły ci się epoki, bo to pozytywizm. 3. Słowacki nigdy nie brał udziału w powstaniu. 4. Powstanie wielkopolskie odbyło się ponad 50 lat po śmierci Słowackiego, więc chyba chodziło o powstanie poznańskie. To tyle z faktów. Nie wiem, czy ja akurat zostałabym i walczyła o kraj, ale gdybym tego nie zrobiła, to przynajmniej nie pociłabym się pisząc jaka to jestem nieszczęśliwa, bo mnie nie ma w kraju. Słowacki był totalnie zniewieściały i nieprzystosowany do życia w prawdziwym społeczeństwie, do końca swojego życia utrzymywał się z pieniędzy wysyłanych przez mamusię. Nie bardzo wiem, jak można go podziwiać jako osobę. Jego twórczość to zupełnie inna sprawa. Chociaż nie przepadam za 'Julkiem' to umiem docenić dobrego artystę. Może kiedyś będę to wszystko czytać z prawdziwą przyjemnością, a nie z przymusu.
  marlies ()

 • "Kordian" to świetna książka, szkoda tylko że brak dalszej części. A jeśli chodzi o "c.m. Wertera" to bardzo wzruszający utwór, nie polecam jeśli ktoś jest słaby psychicznie bo czytanie tego jest dołujące. sama płakałam :)
  Amanda (amania1315 {at} 02.pl)

 • Dla mnie jednak Mickiewicz i tak jest lepszy, aczkolwiek trochę zgubna jest romantyczność, to z całej tej epoki Mickiewicz najfajniej rozkminia. Bo jak można tak gubić się we własnym umyśle, we własnych emocjach. Dzięki Bogu, że nastał pozytywizm :) A co do Wertera, żal mi jest tego człowieka, uczniowie według mojej opinii nie powinni poznawać w żaden sposób tak wszechogarniającej bezradności, bo los Twojego życia zależy wyłącznie tylko od Ciebie, od Twoich chęci i działania, od wpływu, które na swoje żywcie wywierasz.. Życie jest tylko jedno, na drugie nie ma w żaden sposób szans, a Werter... nie dość, że kompletnie nie umiał poderwać Lotty, to się powiesił bo miała nogi z drewna, kompletna żenada :D dla mnie to jest. Pozdro :)
  Grzesiek ()

 • wiecie co? jak tak czytam te romantyczne lektury to ci wszyscy bohaterowie mieli jakies chyba depresje;D ciagle smutni, saMotni,majacy sklonnosci samobojcze.. chyba trzeba bylo im psychiatry...
  jaaa (billunia.maj {at} interia.pl)

 • streszczenie jest dobre, nawet świetne le oczywiście jeśli ktoś przeczytał książkę i potrzebuje odświeżenia pamięci :). Kordian to dramat trudny, wymagający od czytelnika dojrzałości, jak większość dzieł romantyzmu. mi sie spodobał, generalnie jak cały romantyzm...
  Nikkki (monia2521 {at} autograf.pl)

 • Jak dla mnie i tak ciekawsze niż Werter, który był po prostu apogeum nudy w romantyzmie. Nie zmienia to faktu że i tak nie porywa. Krzyżaków miałem okazję czytać w II klasie gim i pomimo że jeszcze nie kapowałem było sto razy lepsze. To samo oglądany Potop czy Stara Baśń. A skoro filmy nie nudzą to znaczy że książka byle bublem nie jest.
  -R (balon_1993 {at} o2.pl)

 • Małgorzato. Jest to bardzo dobre streszczenie. Brakowało tylko jednego... szczegółów w kilku scenach, np. opowiadania Grzegorza. Ale dla leniwych uczniów to powinno wystarczyć, skoro nawet tak krótkiej lektury nie umieją przeczytać. :) pozdrowienia !
  Arkadiusz ()

 • Ja osobiście lubię romantyzm ale za Kordianem jakoś nie przepadam. Zbyt mocne aluzje dają wyobrażenie bardziej pracy odtwórczej niż twórczej. Mimo wszystko lepsze od "Wertera" ale osobiście twierdzę, że do Poe'go, Byron'a czy Shelley'a to jeszcze daleko.
  Midas ()
Tagi: