Słowacki planował napisać trylogię pt. Kordian, której Spisek koronacyjny miał być jedynie pierwszą częścią. O tym, że Kordian jest w istocie jedynie częścią większego dzieła, jakie stworzył Słowacki, świadczą następujące fakty:
 • Słowacki w swoich listach pisze o tym, że ma zamiar stworzyć trylogię, zapowiedzi o wydaniu trzeciej części ukazywały się nawet drukiem. Pozostałe części dramatu najprawdopodobniej powstały, ale zostały przez poetę spalone.
 • Tytuł, w którym mowa jest o trylogii Spisek koronacyjny.
 • Budowa Kordiana – Przygotowanie i Prolog nie odnoszą się bezpośrednio ani wyłącznie do następującego po nich tekście dramatu, dalsze dzieje głównego bohatera pozostają w zawieszeniu (nie wiemy, czy ostatecznie zginął podczas egzekucji, czy nie), a dramat kończy się notą “Koniec części pierwszej”.
Kordian w zamyśle Słowackiego miał być repliką na III część Dziadów Mickiewicza. Słowacki osiadł w 1832 roku w Paryżu. Wydane tam dwa tomiki Poezji nie zrobiły wrażenia na czytelnikach. Potem w Paryżu pojawił się Mickiewicz, ukazała się III część Dziadów i Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego. Paryż okazał się dla dwóch wieszczów za mały... więcej - Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiego

  Dowiedz się więcej
1  Geneza Kordiana
2  Budowa i podział Kordiana
3  Obraz Europy w KordianieKomentarze
artykuł / utwór: ciekawostki


 • "Są wartości, dla których warto życie poświęcić. Cudze." Nigdy nie zrozumiem, jak można się poświęcać dla abstrakcyjnej idei takiej jak ojczyzna czy religia. Jeżeli ktoś koniecznie chce być patriotą, niech lepiej podchodzi do tego z głową. Baczyński rzucił się jak kamień na szaniec i zmarnował swój olbrzymi potencjał. Przy założeniu, że państwowość reprezentuje sobą jakąś wartość, powinni bronić jej ludzie przeciętni, o niewielkim znaczeniu dla kraju. Jednostki wybitne powinny służyć ojczyźnie podczas pokoju i w żadnym wypadku nie brać udziału w bezpośrednich starciach.
  Hachimaro (avb77 {at} o2.pl)

 • Siema!!! Wypasiona stronkla- przydała się nie raz;p A czytając te komentarze śmiać mi się chce, może i romantycy byli na kwasie czy innym dragu i może bli lausiami, ale WYMIATALI i może się to komuś nie podobać, ale jak chce podważać i wiekość to niech sam spróbuje cos takiego napisać POZDRO=]
  Ja i Ja (no_money_no_love {at} op.pl)

 • slowacki - zwykly czlowiek... to ze go czytamy znaczy o tym ze znalazl sie w odpowiednim czasie... a jakbym ja napisal ksiazke o kaczynskim i dlaczego wzrosla akcyza to bylby to bestseller? oczywiscie ze nie... poprostu to wszystko to tandeta... nie widzial matki 18 lat? i co z tego... jakby mu zmarla to by jej dluzej nie widzial. chory na gruźlice? czy to takie straszne? a jakbym ja byl chory na raka to co? bylbym lepszym czlowiekiem bo jestem chory na raka a on byl lepszym bo byl chory na gruźlice? ta choroba w jego czasach nie byla uleczalna a rak w tych czasach tez nie jest... nie pie*dolcie ze on jest kims...
  eszel ()

 • Gdyby wszyscy ludzie zajmowali się pisaniem i interpretowaniem poezji to byśmy do tej pory żyli w średniowieczu. Najgorsze jest tylko to że do czytania tych wszystkich głupot jesteśmy wciąż zmuszani. Nie wiem jak wy ale mnie nie obchodzi jaką wizję ma Słowacki, a jaką Mickiewicz. Co ciekawsze - obaj uważali że ich sposób na odzyskanie niepodległości jest najlepszy, a żaden z nich oprócz pisania nie zrobił NIC.
  Michał (kolekx {at} wp.pl)

 • Ludzie co za różnica jaki był jak sie prowadził i jak wyglądało jego życie pryatne jeśli ktoś nazywa Słowackiego mamisynkiem to niech nie broni Mickiewicza który[wedlug szkolnej biografii] był mowiac trywialnie dupiarzem tego sie nie wypomina.Pozozstaje przy zdaniu że dzis nie jest juz wazne jak oni zyli i co robili tylko to co napasali i "co mieli na mysli"
  Pizmi ()

 • Ej, ludzie, nie obrazajcie ludzi i ich przekonań, dobrze? Ten serwis traktuje o kulturze. Jak macie zamiar tak się wyrażać, to on najwyraźniej nie dla Was jest... :/
  Jackie777 ()

 • Ty natomiast egzustujesz jako manekin, statysta wypelniajacy przestrzen, ktora tylko oszpecasz jak wielu Tobie podobnych - plytko myslacych klonow. Z dwojga złego preferuję wyciąganie szyi sto stóp nad Ziemię niż zamknięcie się w zardzewiałej klatce egzystencjonalnego banału i jednowymiarowej prozy życia... Albowiem jam jest MILIJON };->
  Atropos ()

 • te kosmitka oni dobrze pisza. Słowacki był lalusiem, pedantem, zresztą jak większość pseudo patryjotów. Każdy tylko pisać potrafił, a walczyć nie było komu. Gdzie słowackiemu do baczyńskiego? No gdzie? W ogóle jestem ciekawy czym się Ci poeci kłuli, bo takie fazy co oni tam piszą, to nawet ja nie mam. I gowno mnie obchodzi co napiszesz, pewnie chodzisz po dworzu z glową w chmurach i wzdychasz do tych wypocin uwarzajac je za cale swoje życie, nie masz przyjaciół i w ogole.
  Co_cie_boli (niewyraznienapisane {at} op.pl)

 • No sorry "setsi" i "morgi" ,ale rozsiwacie tylko ploty i kłamstwa a potem ludzie myslą ze to jest prawda ;P Gdyby ktos z was czytał jakąkolwiek ksiązke biograficzną o Słowackim to moze wkoncu przestalibyscie sie osmieszczac i pisac takie głupoty. Bo te zyciorysy w necie to prawdy nie mówią ;P Słowacki nie był maminsynkiem, po prostu musial rozstac sie z ojczyzną, z rodziną i z matką. To nie było dla niego łatwe, bo był prawdziwym oatriotą i kochał ojczyzne, a do matki pisał bo nie widział jej przez 18 lat. Na emigracji był podle trkatowany i tylko matka mogła go naprawde rozumiec. Słowacki NIE GRAŁ na giełdzie a to ze dbało wygląd i nie chodził brudny, smierdzący i obdarty to bardzo dobrze o nim świadczy. Był wrazliwy i był WSPANIAŁYM POETĄ i NIKT nie ma prawa go brazac mówiac takie OSZCZERSTWA!! Gdyby to jeszcze byla prawda, a to są kłamstwa!! A Słowacki był chudy i mizerny dlatego ze był chory na gruźlice. Co? Zdiwieni? Wasze "opracowania" tego nie podały?? ;P Wiec z czyjejś choroby nie wypada sie śmiać.
  Monika (kosmitka {at} amorki.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: