ciekawostki
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Słowacki planował napisać trylogię pt. Kordian, której Spisek koronacyjny miał być jedynie pierwszą częścią. O tym, że Kordian jest w istocie jedynie częścią większego dzieła, jakie stworzył Słowacki, świadczą następujące fakty:
 • Słowacki w swoich listach pisze o tym, że ma zamiar stworzyć trylogię, zapowiedzi o wydaniu trzeciej części ukazywały się nawet drukiem. Pozostałe części dramatu najprawdopodobniej powstały, ale zostały przez poetę spalone.
 • Tytuł, w którym mowa jest o trylogii Spisek koronacyjny.
 • Budowa Kordiana – Przygotowanie i Prolog nie odnoszą się bezpośrednio ani wyłącznie do następującego po nich tekście dramatu, dalsze dzieje głównego bohatera pozostają w zawieszeniu (nie wiemy, czy ostatecznie zginął podczas egzekucji, czy nie), a dramat kończy się notą “Koniec części pierwszej”.
Kordian w zamyśle Słowackiego miał być repliką na III część Dziadów Mickiewicza. Słowacki osiadł w 1832 roku w Paryżu. Wydane tam dwa tomiki Poezji nie zrobiły wrażenia na czytelnikach. Potem w Paryżu pojawił się Mickiewicz, ukazała się III część Dziadów i Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego. Paryż okazał się dla dwóch wieszczów za mały... więcej - Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiego

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Kordian - streszczenie w pigułce
2  Koncepcja bohatera romantycznego przedstawiona przez Słowackiego w Kordianie
3  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wizje roli Polski i narodu polskiegoartykuł / utwór: ciekawostki • Kacper, esse ma dużo racji. Spójrz na postać Dostojewskiego, chociażby jak pisał powieść "gracz", żeby spłacić długi. Mimo że napisany dla pieniędzy, ma duże walory artystyczne, bo Dostojewski był wielki. Tak ja napisał esse: "motywy nie decydują o efektach". Z kolei czy ktoś kto chce napisać coś tylko i wyłącznie z wewnętrznej potrzeby, żeby napisać coś dobrego, czy uda mu się bo taki był cel? Nie wiem, dlaczego uważasz, że nie możemy zrozumieć Mickiewicz i Słowackiego. Tu nie zawsze chodzi "o inne wyczucie piękna, estetyki, inną wrażliwość poznania świata". Owszem, często mają inne poglądy, ale chodzi o sposób ich ukazania. Żeby je zrozumieć potrzeba głównie inteligencji i wiedzy, nie trzeba "posiadać jakiegoś innego poczucia piękna" czy coś w tym stylu. Tylko człowiek inteligentny w pełni zrozumie człowieka inteligentnego.
  Hmm ()

 • Ja nie wypowiem się czy mi się to podoba czy nie ale niech wszystkie osoby krytykujące zauważą, że my nie jesteśmy w stanie zrozumieć takich ludzi jak Słowacki czy Mickiewicz. Oni byli romantykami - inaczej pojmowali świat niż materialiści tacy jak esse który się tutaj wypowiadał ;) Oni byli artystami, poetami i błagam was nie mówcie sobie "Phi. Ja też ta potrafię, czym się niby różni poeta lub artysta od przeciętnego kowalskiego" No właśnie chodzi o to, że się różni i jeżeli nie jesteście związani z jakąś dziedziną sztuki to tego nie zrozumiecie. Takie osoby mają inne wyczucie piękna, estetyki mają inną wrażliwość poznania świata.
  kacper (KacKas {at} interia.pl)

 • Ludzie ,,A kim wy jesteście żeby go oceniać czy ktokolwiek z was napisłą coś równie pięknego?,, Zresztą Słowacki nie był zarozumiały wg. Pamiętników ,,Proś Boga Najwyższego w dzień i w nocy o poezję dal żywych ludzi.....Kto pierwszy z taką poezyją przyjdzie,ja mu ze wszystkich ksiązek moich postument zrobie i sam się położe pod nogami aby stał wyżej i prawdę zawsze oglądał z wysoka..." Fragment ( pod. red.Pawła Hertza). Dodam że mam 16 lat i ta poezja działa na mnie jak nic innego.
  EWELINA16 (ewelinakolodziej16 {at} interia.pl)

 • "Pisali to, co mogło się sprzedać, mieli poglądy takie, by zrobić koło siebie szum. (...) a w szkole uczą was, że wielkim poetą był..." To chyba zrozumiałe, że chcieli zarobić na swej twórczości, nie tylko zresztą oni. Taka jednak różnica, że talent im to umożliwiał, i nawet ich utwory pisane "pod publikę" mają dużą wartość artystyczną. Jedno z drugim się nie wyklucza, motywy nie decydują o efektach.
  esse ()

 • Ewelina: "Mickiewicz to Doda ówczesnej emigracji, a Słowacki to Piotr Rubik - taka prawda, a w szkole uczą was, że wielkim poetą był... właśnie przygotowuję się do egzaminu z romantyzmu na polonistyce i o tym były moje wykłady" O święty Panie! A na jakiej uczelni studiujesz, jeśli można zapytać? :|
  studentka polonistka ()

 • Może i racja, że na pieniądzach wieszczom zależało. Myślę jednak, że nie do tego stopnia, by porównywać Mickiewicza do Dody - przede wszystkim dlatego, ze Adam był człowiekiem wrażliwym i szlachetnym, a Doda to zwykła słodziutka chamka.Oczywiście "kanonizować" Mickiewicza również nie możemy. Nie popadajmy więc w skrajności...
  Pieer ()

 • "Szczera prawda" zbiła mnie z nóg. Po pierwsze... nie przez niego, a raczej przez kuratora oświaty albo jakiś związek nauczycieli (Bóg jeden wie co;D) tak czy siak, mieszanie w to Słowackiego.. zabawne ;) A z kolei ćpuny i nic więcej... no bez przesady. Brak słów. Abstrahując... Mickiewicz miał bardziej rozbudowany pomysł, bardzo mi się "Dziady: podobały... ale jednak Kordian (i to otwarte niezaplanowane wprawdzie) zakończenie... ciężko porównywać dwóch twórców, trudny wybór ;) ale po co go właściwie dokonywać? :>
  ologa ()

 • do co cie boli eh kolego gratuluje wybitnego poziomu intelektualnego na temat tworczosci kazdy moze miec wlasne zdanie lecz milo by bylo gdybys wyrazal je kulturalnie bo twoja demonstracja braku wychowania jest przykra.acha uwierz ze osoby czytajace literature niekoniecznie sa nieszczesliwe odizolowane i nie maja przyjaciol. moj drogi milosnicy poezji maja znajomych i kologow z tym ze ze swoich kregow i unikaja kontaktow z takim neandertalami jak ty co tylko dobrze o nich swiadczy
  margot (lorelai111wp.pl)

 • Ludzie ja robilam prezentacje o Słowackim wiec przeczytalam dobrych kilka ksiażek...Słowacki byl ataka ciapa, lalusiem i mamisynkiem bo mamusia ciagle na neigo chuchala i dmuchala... "przyszywane" siostry rowniez o neigo bardzo dbaly... przeciez matka poslala go pozniej do szkoly bo uwazala ze byl za watlym chlopcem zeby isc normalnie z rowniesnikami...a generalnie to ja mam wrazenie ze Slowacki byl gejem:) tak...a co lepsze ze Mickiewicz tez... i to nie jest tylko moje zdanie ale tez wielu polonistow. A moze w sumie byli bi bo mieli tez duzo kobiet... ale czy wy wiecie jak slowacki postepowal z kobietami?!?! bawil si enimi jak mu sie znudzily te je rzucal i mowil wprost ze sie znudzily... lecz mimo wszystko 100 razy wole slowackiegoniz mickeiwicza... Dandys mial talent i go pokazal a to czy byl patriota czy nie nie nam oceniac...bo to chyba tez czuje sie w samym sobie :) pozdrawiam... strona bvardzo dobra choc tez ma wiele bledow :)
  edytta ()
Tagi: