ciekawostki - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Słowacki planował napisać trylogię pt. Kordian, której Spisek koronacyjny miał być jedynie pierwszą częścią. O tym, że Kordian jest w istocie jedynie częścią większego dzieła, jakie stworzył Słowacki, świadczą następujące fakty:
  • Słowacki w swoich listach pisze o tym, że ma zamiar stworzyć trylogię, zapowiedzi o wydaniu trzeciej części ukazywały się nawet drukiem. Pozostałe części dramatu najprawdopodobniej powstały, ale zostały przez poetę spalone.
  • Tytuł, w którym mowa jest o trylogii Spisek koronacyjny.
  • Budowa Kordiana – Przygotowanie i Prolog nie odnoszą się bezpośrednio ani wyłącznie do następującego po nich tekście dramatu, dalsze dzieje głównego bohatera pozostają w zawieszeniu (nie wiemy, czy ostatecznie zginął podczas egzekucji, czy nie), a dramat kończy się notą “Koniec części pierwszej”.
Kordian w zamyśle Słowackiego miał być repliką na III część Dziadów Mickiewicza. Słowacki osiadł w 1832 roku w Paryżu. Wydane tam dwa tomiki Poezji nie zrobiły wrażenia na czytelnikach. Potem w Paryżu pojawił się Mickiewicz, ukazała się III część Dziadów i Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego. Paryż okazał się dla dwóch wieszczów za mały... więcej - Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wersje mesjanizmu polskiego


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kordian - streszczenie w pigułce
2  Koncepcja bohatera romantycznego przedstawiona przez Słowackiego w Kordianie
3  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wizje roli Polski i narodu polskiegoKomentarze: ciekawostki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-08-14 20:32:03

JULIUSZ SŁOWACKI BYŁ RUDY I CHUDY


2012-05-03 15:26:10

Kacper, esse ma dużo racji. Spójrz na postać Dostojewskiego, chociażby jak pisał powieść "gracz", żeby spłacić długi. Mimo że napisany dla pieniędzy, ma duże walory artystyczne, bo Dostojewski był wielki. Tak ja napisał esse: "motywy nie decydują o efektach". Z kolei czy ktoś kto chce napisać coś tylko i wyłącznie z wewnętrznej potrzeby, żeby napisać coś dobrego, czy uda mu się bo taki był cel? Nie wiem, dlaczego uważasz, że nie możemy zrozumieć Mickiewicz i Słowackiego. Tu nie zawsze chodzi "o inne wyczucie piękna, estetyki, inną wrażliwość poznania świata". Owszem, często mają inne poglądy, ale chodzi o sposób ich ukazania. Żeby je zrozumieć potrzeba głównie inteligencji i wiedzy, nie trzeba "posiadać jakiegoś innego poczucia piękna" czy coś w tym stylu. Tylko człowiek inteligentny w pełni zrozumie człowieka inteligentnego.


2011-05-24 18:24:23

Ja nie wypowiem się czy mi się to podoba czy nie ale niech wszystkie osoby krytykujące zauważą, że my nie jesteśmy w stanie zrozumieć takich ludzi jak Słowacki czy Mickiewicz. Oni byli romantykami - inaczej pojmowali świat niż materialiści tacy jak esse który się tutaj wypowiadał ;) Oni byli artystami, poetami i błagam was nie mówcie sobie "Phi. Ja też ta potrafię, czym się niby różni poeta lub artysta od przeciętnego kowalskiego" No właśnie chodzi o to, że się różni i jeżeli nie jesteście związani z jakąś dziedziną sztuki to tego nie zrozumiecie. Takie osoby mają inne wyczucie piękna, estetyki mają inną wrażliwość poznania świata.


2010-03-22 20:28:40

Ludzie ,,A kim wy jesteście żeby go oceniać czy ktokolwiek z was napisłą coś równie pięknego?,, Zresztą Słowacki nie był zarozumiały wg. Pamiętników ,,Proś Boga Najwyższego w dzień i w nocy o poezję dal żywych ludzi.....Kto pierwszy z taką poezyją przyjdzie,ja mu ze wszystkich ksiązek moich postument zrobie i sam się położe pod nogami aby stał wyżej i prawdę zawsze oglądał z wysoka..." Fragment ( pod. red.Pawła Hertza). Dodam że mam 16 lat i ta poezja działa na mnie jak nic innego.


2009-09-13 22:44:09

"Pisali to, co mogło się sprzedać, mieli poglądy takie, by zrobić koło siebie szum. (...) a w szkole uczą was, że wielkim poetą był..." To chyba zrozumiałe, że chcieli zarobić na swej twórczości, nie tylko zresztą oni. Taka jednak różnica, że talent im to umożliwiał, i nawet ich utwory pisane "pod publikę" mają dużą wartość artystyczną. Jedno z drugim się nie wyklucza, motywy nie decydują o efektach.
Streszczenia książek
Tagi: