Koncepcja bohatera romantycznego przedstawiona przez Słowackiego w Kordianie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Biografia Kordiana jest jednym z bardziej istotnych aspektów dramatu. Jest ona inna od losów Konrada z III części Dziadów. Kordian nie prowadzi metafizycznego rozrachunku z Bogiem, nie spiera się z nim. Prowadzi przede wszystkim rozrachunek z samym sobą; jego droga polega na dorastaniu do roli czynnej, do roli spiskowca i zabójcy cara. Losy Kordiana można podzielić na trzy etapy:

1. Młodość (scharakteryzowana w akcie I)
Młody, 15-letni Kordian jest chłopcem trawionym romantyczną “choroba wieku”: apatią, niechęcią do życia i poczuciem jego bezsensu. Jest bardzo wrażliwy i ma zmienne nastroje, miota nim wiele uczuć (taka postawa jest określana mianem “jaskółczego niepokoju”). Nie znajdując miejsca na tej ziemi popełnia samobójstwo. Samobójstwo Kordiana wynika mniej z nieszczęśliwej miłości do Laury, a bardziej z przekonania i bezsensowności istnienia, ma wymiar bardziej filozoficzno-egzystencjalny niż emocjonalno-miłosny.

2. Podróże (akt II)
Ich podstawowym celem jest poznanie świata, jaki otacza głównego bohatera dramatu. Na tej drodze spotykają Kordiana ciągłe rozczarowania. Chłopiec traci złudzenia co do miłości kobiety czy pomocy papieża, a dzięki temu sam może wybrać wartości, którymi będzie się kierował. Zaczyna rozumować kategoriami narodowego obowiązku, wchodzi w rolę polskiego patrioty walczącego o wolność ojczyzny. O tej zmianie świadczy monolog, jaki bohater wygłasza na Mont Blanc.

3.Działalność konspiracyjna (akt III)
Kordian chce działać dla dobra ojczyzny, nie rezygnuje jednak z indywidualizmu i przekonania o własnej wyjątkowości. Chce być przywódcą. Gdy nie zostaje mu to dane – większość spiskowców opowiada się przeciwko zabójstwu cara – Kordian wybucha przeciw nim pogardą indywidualisty i postanawia sam wypełnić swój obowiązek. Nie udało mu się to, ponieważ Strach i Imaginacja zagrodziły mu drogę do sypialni cara. Kordiana pokonały fantazmaty jego wnętrza, lęki i zahamowania osadzone w głębiach psychiki. Pozostaje mu już tylko bezpłodna ofiara z własnego życia: śmierć przed plutonem egzekucyjnym.

Biografia Kordiana jest więc ujęta w ramach jego dwóch śmierci: pierwszej nieudanej, drugiej tylko domniemanej (nie wiadomo, czy adiutant zdążył dotrzeć z wyrokiem ułaskawienia na miejsce egzekucji)
  • samobójczej (akt I), będącej wyrazem nieprzystosowania do otaczającego świata, romantycznej wrażliwości
  • śmierci spiskowca w akcie III – ofiary złożonej przez bohatera ojczyźnie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Ocena powstania listopadowego w Kordianie
3  Monolog na szczycie Mont BlancKomentarze: Koncepcja bohatera romantycznego przedstawiona przez Słowackiego w Kordianie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2013-04-16 23:36:40

Rzeczywiście! - podobnie jak Sapkowski i Prus Słowackiemu podobały sie pulchne kobiety - w kółko te kształty, okrągły, z deczka wystający brzuszek, pełny biust i pulchne ramionka ;)


2010-03-20 22:25:58

do kolezanki ponizej, a ww zasadzie do 2 kolezanek ponizej. Pierwsze samobojstwo bylo nieudane, jakos tak sie stalo, ze pomimo, ze sobie strzelil w leb to przeyl, a reszt juz sama sie wyjasnia skoro przezyl to jak jabardziej mol podrozowac :)


2009-05-01 22:29:56

do koleżanki niżej, odpowiedź na pierwsze pytanie: najwyrażniej. odpowiedź na ostatnie: taaak, zabili go i uciekł :D ciąg przyczynowo-skutkowy jak przystało na maturzystkę :p


2008-04-24 19:14:56

wystarczy wyłączyć pokazywanie obrazków i wyskakujących okienek w FireFoxie :P a tak serio to 1.22zł na wspieranie tego portalu to chyba nie wielka cena nie? xD ps. a nie chciałoby się komuś wesprzeć mnie :P


2008-03-31 21:44:03

czy tylko ja jestem taka tępa czy nie tylko ja nie kumam: dlaczego w I akcie Kordian popełnił samobójstwo, a w II już sobie podróżował?! zabili go i uciekł czy co? :P
Streszczenia książek
Tagi: