Kordian - streszczenie w pigułce
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
PRZYGOTOWANIE
Przygotowanie ma miejsce w nocy 31 grudnia 1799 roku, przy chacie Twardowskiego w Górach Karpackich.

Na miejscu zlatują się czarownice i diabły – sam Szatan, Mefistofeles, Astarot i inni. Szatan mówi, że nadchodzi wielka chwila dla pewnego narodu (chodzi tu o Polaków). Mefistofeles radzi, aby stworzyć temu narodowi przywódców. Na scenie pojawia się kocioł, z którego wyłaniają się po kolei stwarzani przez Szatana przywódcy powstania listopadowego. Nagle na scenie pojawiają się aniołowie, którzy przepędzają zgromadzenie czarownic i diabłów.

PROLOG
Występują w nim trzy osoby, które prezentują różne koncepcje literatury narodowej. Pierwsza - poezję mesjanistyczną niosącą sen i pociechę (program mający odpowiednik w twórczoci poetów emigracyjnych skupionych wokół Mickiewicza), druga - krytykuje ją (zgodnie z zasadami realizmu politycznego głoszonego po ukazaniu się Mickiewiczowskich "Ksiąg pielgrzymstwa.."), trzecia - przepędza zwaśnionych i zapowiada poezję, która "uśpionych" porwie do działania.


Akt I
Scena I
Kordian, 15-letni chłopiec, rozmawia przed swoim domem ze sługą Grzegorzem. Wspomina samobójczą śmierć swojego przyjaciela i wygłasza monolog, w którym porównuje stan swojej duszy do jesiennej przyrody, która go otacza. Grzegorz snuje trzy opowieści:Pierwsza opowieść – bajka O Janku, co psom szył butyDruga opowieść – wspomnienia Grzegorza o słynnej bitwie pod piramidami podczas egipskiej wyprawy Napoleona w latach 1789-1799.Trzecia opowieść – historia Kazimierza, młodego oficera oddziałów polskich, które pod wodzą Napoleona brały udział w wyprawie moskiewskiej 1812 r.Scena II
Kordian i Laura rozmawiają, przechadzając się po ogrodzie. Kordian jest zakochany w starszej od siebie Laurze. Kobieta jednak odnosi się do niego z pewnym odcieniem szyderstwa. Kordian daje jej wiele dowodów swojej miłości, Laura jednak pozostaje wobec niego zimna, nie rozumie go, uważa za szaleńca.Scena III
Jest noc, Laura siedzi sama w pokoju przy lampie. Czyta wiersz Kordiana i ma wyrzuty sumienia z powodu tego, że źle go potraktowała podczas przechadzki po ogrodzie. Wypatruje Kordiana przez okno, ale widzi jedynie pędzącego konia bez jeźdźca. Wtedy do jej pokoju wpada Grzegorz, krzycząc
“Panicz się zastrzelił!”
Akt II – Rok 1828. Wędrowiec

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Geneza Kordiana
3  Kordian jako dramat romantycznyartykuł / utwór: Kordian - streszczenie w pigułce • To właśnie Werter jest jedną z najbardziej dojrzałych postaci romantyzmu! Znalazł się on w sytuacji bez wyjścia - wiedział,że jego miłość do Lotty jest zbyt wielka, aby żyć bez niej, wiedział,że nie będzie mógł się powstrzymać od odwiedzania jej, a z drugiej strony wiedział doskonale,że nie może dalej jej się narzucać - ponieważ ona do niego też coś poczuła! Czemu więc nie zadziała? Ponieważ Werter znał Lottę i wiedział,że dla niej słowo, które dała swojej matce było najważniejsze! Była już zaręczona i musiała spełnić swoją obietnicę jako opiekunka i tak naprawdę matka swojego rodzeństwa!
  Ola (hobbitola110495 {at} gmail.com)

 • El, przykre jest to, że udając mądrą/mądrego tak niewiele wiesz. 1. Mickiewicz nie mógł walczyć w powstaniu, bo został wygnany z kraju, zesłany w głąb Rosji i nie mógł wrócić. 2. "Kordian" i inne lektury z epoki romantyzmu wcale nie służyły "ku pokrzepieniu serc". Chyba pomyliły ci się epoki, bo to pozytywizm. 3. Słowacki nigdy nie brał udziału w powstaniu. 4. Powstanie wielkopolskie odbyło się ponad 50 lat po śmierci Słowackiego, więc chyba chodziło o powstanie poznańskie. To tyle z faktów. Nie wiem, czy ja akurat zostałabym i walczyła o kraj, ale gdybym tego nie zrobiła, to przynajmniej nie pociłabym się pisząc jaka to jestem nieszczęśliwa, bo mnie nie ma w kraju. Słowacki był totalnie zniewieściały i nieprzystosowany do życia w prawdziwym społeczeństwie, do końca swojego życia utrzymywał się z pieniędzy wysyłanych przez mamusię. Nie bardzo wiem, jak można go podziwiać jako osobę. Jego twórczość to zupełnie inna sprawa. Chociaż nie przepadam za 'Julkiem' to umiem docenić dobrego artystę. Może kiedyś będę to wszystko czytać z prawdziwą przyjemnością, a nie z przymusu.
  marlies ()

 • "Kordian" to świetna książka, szkoda tylko że brak dalszej części. A jeśli chodzi o "c.m. Wertera" to bardzo wzruszający utwór, nie polecam jeśli ktoś jest słaby psychicznie bo czytanie tego jest dołujące. sama płakałam :)
  Amanda (amania1315 {at} 02.pl)

 • Dla mnie jednak Mickiewicz i tak jest lepszy, aczkolwiek trochę zgubna jest romantyczność, to z całej tej epoki Mickiewicz najfajniej rozkminia. Bo jak można tak gubić się we własnym umyśle, we własnych emocjach. Dzięki Bogu, że nastał pozytywizm :) A co do Wertera, żal mi jest tego człowieka, uczniowie według mojej opinii nie powinni poznawać w żaden sposób tak wszechogarniającej bezradności, bo los Twojego życia zależy wyłącznie tylko od Ciebie, od Twoich chęci i działania, od wpływu, które na swoje żywcie wywierasz.. Życie jest tylko jedno, na drugie nie ma w żaden sposób szans, a Werter... nie dość, że kompletnie nie umiał poderwać Lotty, to się powiesił bo miała nogi z drewna, kompletna żenada :D dla mnie to jest. Pozdro :)
  Grzesiek ()

 • wiecie co? jak tak czytam te romantyczne lektury to ci wszyscy bohaterowie mieli jakies chyba depresje;D ciagle smutni, saMotni,majacy sklonnosci samobojcze.. chyba trzeba bylo im psychiatry...
  jaaa (billunia.maj {at} interia.pl)

 • streszczenie jest dobre, nawet świetne le oczywiście jeśli ktoś przeczytał książkę i potrzebuje odświeżenia pamięci :). Kordian to dramat trudny, wymagający od czytelnika dojrzałości, jak większość dzieł romantyzmu. mi sie spodobał, generalnie jak cały romantyzm...
  Nikkki (monia2521 {at} autograf.pl)

 • Jak dla mnie i tak ciekawsze niż Werter, który był po prostu apogeum nudy w romantyzmie. Nie zmienia to faktu że i tak nie porywa. Krzyżaków miałem okazję czytać w II klasie gim i pomimo że jeszcze nie kapowałem było sto razy lepsze. To samo oglądany Potop czy Stara Baśń. A skoro filmy nie nudzą to znaczy że książka byle bublem nie jest.
  -R (balon_1993 {at} o2.pl)

 • Małgorzato. Jest to bardzo dobre streszczenie. Brakowało tylko jednego... szczegółów w kilku scenach, np. opowiadania Grzegorza. Ale dla leniwych uczniów to powinno wystarczyć, skoro nawet tak krótkiej lektury nie umieją przeczytać. :) pozdrowienia !
  Arkadiusz ()

 • Ja osobiście lubię romantyzm ale za Kordianem jakoś nie przepadam. Zbyt mocne aluzje dają wyobrażenie bardziej pracy odtwórczej niż twórczej. Mimo wszystko lepsze od "Wertera" ale osobiście twierdzę, że do Poe'go, Byron'a czy Shelley'a to jeszcze daleko.
  Midas ()
Tagi: