Kordian - cytaty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Otom ja sam, jak drzewo zwarzone od kiści,
Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści;"

"Z wyniosłych myśli ludzkich niedowiarka okiem
Wsteczną drogą do źródła mętnego powracam."

"...Niech grom we mnie wali!
Niech w tłumie myśli jaką myśl wielką zapali...
Boże! zdejm z mego serca jaskółczy niepokój,
Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj..."

"Próżno myśl geniuszu świat cały pozłaca,
Na każdym szczeblu życia rzeczywistość czeka."

"Wierzcie mi! wierzcie, ludzie! jam jest wielki, mocny.
Jedyną słabość zamknę w sercu tajemniczym,
Robak smutku mnie gryzie... tak, że mówiąc z wami,
Chciałbym przestać... i usiąść, i zalać się łzami;"

"Naród ginie, dlaczego? - aby wieszcz narodu
Miał treść do poematu, a wieszcz rym odlewał,
Aby nieliczną iskrę ognia pośród lodu
Z pieśni wygrzebał anioł i w niebie zaśpiewał.""Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba."

"Jam jest posąg człowieka na posągu świata"

"Polska Winkelriedem narodów"

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Słowacki kontra Mickiewicz – dwie wizje roli Polski i narodu polskiego
2  Kordian - streszczenie w pigułce
3  Znaczenie imienia głównego bohateraKomentarze
artykuł / utwór: Kordian - cytaty


 • Sylwestrze... Szanuję Twoje zdanie, bowiem myślę bardzo podobnie- trzeba czytać całe lektury, by móc zrozumieć istotę i sens owego dzieła. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na fakt, że Kordian nie jest lekturą łatwą i przyjemną i ciężko zrozumieć jej sens, nie mając przed oczyma opracowania. Rozumiem Macką, bo miałam ochotę porzucić w kąt ten dramat. Słowacki nie umywa się do Mickiewicza, nie neguję faktu, że był utalentowanym pisarzem, jednak o wiele bardziej cenię twórczość naszego wieszcza narodowego, Adasia ;)
  Magda ()

 • Wiesz, Maćku, aż się smutno robi że tacy ludzie do liceum chodzą. Ja czytałem Kordiana kilka lat temu, ale z przyjemnością do niego wrócę, bo to jest naprawdę watrtościowa lektura, z pewnością jedna z najlepszych w kanonie lektur szkolnych. Czy czytając "Pilot i ja" też musiałeś raczyć się szczegółowym opracowaniem? Ręce opadają...
  Sylwester (zooporno {at} poczta.fm)

 • Mnie się Kordian bardzo podobał, ale cytatów jest sporo dosyć ważnych, poza winkelriedem narodów chociażby jakiś ze sceny z doktorem. Wspaniały język, ciężkie, ale piękne.
  Kasia ()

 • Kordian jest trudny, ale nie jest to taka obszerna lektura więc polecam przeczytac. bo jak przeczytacie treśc a pozniej streszczenie i te wszystkie opracowania to dacie radę. po przeczytaniu całości wiedzielibyscie o co chodzi w tych cytatach. pzdr
  kachaa ()

 • Czytam bardzo dużo książek, jak tylko dowiem się o ciekawej pozycji to po nią sięgam, miałem już do czynienia z różnymi cięzkimi dziełami które często korelowały z zagadnieniami naukowymi, filozoficznymi i psychologicznymi ale Kordiana przeczytałem 10 stron i dałem sobie spokój. Zastanawiam się dlaczego w szkołach każą interpretować takie coś zniechęcając młodego człowieka do jakielkolwiek literatury. Te opracowania są dobrą sprawą ponieważ wlaśnie takich informacji wymgają w szkole i na egzaminach. Gówno kogo obchodzi czy ktoś to przeczytał. Mamy się zachwycac patriotyzmem dzieła, bądźmy poważni
  Maciek (mgbluebrake {at} yahoo.com)

 • jakby ktos czytal wczesniej opracowanie to tam tez sa niektore te cycty wykorzystane i jest napisane o co mniej wiecej chodzi gdy Kordian wypowiadal te słowa!
  ;;;;;;;;; ()

 • lol czytając jedynie wybrane fragmenty ogółu treści nigdy nawet nie liźniesz istoty rzeczy. Jeśli czytaliście tylko streszczenie to obawiam się że nie macie szans na właściwe zrozumienie tych cytatów, bo nawet czytając całość cięzko czasem zrozumiec o co chodzi autororwi w każdym razie powodzenia.
  Kaspiro ()

 • hmm...spodziewałam sie czegos lepszego...streszczenie super i wogóle...ale ziomale jak ja mam zrozumieć te cytaty???...troche więcej pracy i będzie git...pozdrówka 3mcie sie=)=)
  olcia (kris16_89 {at} o2.pl)

 • Z tłumaczeniem, może rzeczywiście lekka przesada, ale można by zaznaczyć że np. cytat pochodzi z aktu trzeciego, sceny czwartej, albo coś w tym stylu.
  Mac ()

 • Byłoby miło gdybyście przynajmniej napisali z którego fragmentu książki są wzięte cytaty :)
  Aga ()

 • Wam to sie już całkiem w głowach poprzewracało - napiszcie opracowanie, wypiszcie cytaty, do tego wytłumaczcie.. A może tak trochę trudu? To boli tyko na początku.. a jak z tego satysfakcja, ze się jest mądra babka czy inteligentny facet.. TROCHĘ WIARY WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI!! Powodzenia w potyczkach z literaturą, lenie.
  Kacha ()

 • Wam to sie już całkiem w głowach poprzewracało - napiszcie opracowanie, wypiszcie cytaty, do tego wytłumaczcie.. A może tak trochę trudu? To boli tyko na początku.. a jak z tego satysfakcja, ze się jest mądra babka czy inteligentny facet.. TROCHĘ WIARY WE WŁASNE MOŻLIWOŚCI!! Powodzenia w potyczkach z literaturą, lenie.
  Kacha ()

 • kordian jest trudnym, ale pięknym dramatem, myślę ze warto po niego sięgnąć:)
  ktoś kto lubi Słowackiego ()

 • Te cytaty niestety nie wystarczą bo jak juz zostało powiedziane nie są wytłumaczone a zresztą to na nic się nie zda bo mój nauczyciel jest i tak takim pacanem że da nam pewnie na kartkówce jakieś inne mniej znaczące cytaty :(
  bartek :) (magdus_7 {at} op.pl)

 • racja racja zgadzam sie z tym.Wlaśnie przygotowywałam sie do lekcji z polaka i trudno mi było zinterpretować niektóre cytaty - własnie tego tu brakuje interpretacji a poza tym jest spoko:)
  agnes ()


Tagi: