Kordian - cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Otom ja sam, jak drzewo zwarzone od kiści,
Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści;"

"Z wyniosłych myśli ludzkich niedowiarka okiem
Wsteczną drogą do źródła mętnego powracam."

"...Niech grom we mnie wali!
Niech w tłumie myśli jaką myśl wielką zapali...
Boże! zdejm z mego serca jaskółczy niepokój,
Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj..."

"Próżno myśl geniuszu świat cały pozłaca,
Na każdym szczeblu życia rzeczywistość czeka."

"Wierzcie mi! wierzcie, ludzie! jam jest wielki, mocny.
Jedyną słabość zamknę w sercu tajemniczym,
Robak smutku mnie gryzie... tak, że mówiąc z wami,
Chciałbym przestać... i usiąść, i zalać się łzami;"

"Naród ginie, dlaczego? - aby wieszcz narodu
Miał treść do poematu, a wieszcz rym odlewał,
Aby nieliczną iskrę ognia pośród lodu
Z pieśni wygrzebał anioł i w niebie zaśpiewał."

"Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba."

"Jam jest posąg człowieka na posągu świata"

"Polska Winkelriedem narodów"

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów Kordiana
3  Tragizm i klęska Kordianaartykuł / utwór: Kordian - cytaty • jak można porównywać Mickiewicza i Słowackiego? Fakt, że w swojej epoce byli rywalami, ale nie ze względu na styl pisania, a na poglądy. Jeśli chodzi o styl to bez sensu jest twierdzenie, który jest lepszy, bo żaden z nich nie miał sobie równych. Byli różni, INDYWIDUALNI, to w romantyzmie słowo klucz. Doszukiwanie się magii i pottera jest bezcelowe, Mickiewicz miał do dyspozycji ludowe wierzenia i to na nich się opierał. Budowa Kordiana nie jest jednoznaczna, bo takie były założenia epoki i to jest oczywiste. Kordian miał być trudny i pełen zawiłości, postać również jest nie do uchwycenia, powtórzę po raz kolejny, że taka była epoka.
  anonim ()

 • Potter porównany do Kordiana może być tylko na jednej płaszczyźnie: postawy bohaterów wobec swojego losu. Potter zna swój los, powinien zginąć, ale postanawia z tym walczyć. Kordian nie godzi się na rządy cara, wie że może zginąć, ale też postanawia działać. Nie są oni bierni wobec swojego losu, podejmują próby zmiany i to jest cecha, która może ich łączyć. Ale magia w żadnym wypadku, u Słowackiego jest fantastyka, ale nie ma magii, zaklęć, uroków, jedynie ludzka wyobraźnia.
  anonim ()

 • Ani Mickiewicz, ani Słowacki nie są twórcami, których czyta się przyjemnie. Ich dzieła są trudne i takie mają być. Taka to była epoka. Również trudno ich porównywać, bo każdy z nich miał swój "styl". W epoce, w której żyli to Słowacki musiał uznać wyższość Mickiewicza, jednak obaj są wielcy i wpisali się na stałe do naszej literatury. Porównanie Kordiana do Pottera jest niestety chybione. Słowacki buduje "dziwny" świat, ale nie jest to świat magii. Wszystko w nim mieści się w naszej wyobraźni. Jest to trudna lektura, ale streszczenie pomaga ją zrozumieć i dotrzeć do głównych problemów.
  anonim ()

 • dziady to inna bajka a kordia tez . dziady sa o wiele łatwiejsze juz niż kordian . bo w kordianie nic nie wiadomo . jest w jednym miejscu a zaraz z nienacka w innym miejscu nic nie wiadomo nigdy
  majtyna ()

 • Co za ludzie?!"kordian Harrym Potterem"?!co za porównanie koleś?Elementy Psychomachii to nie magia,bohatoreowie nie mają różdzek i nie ma Hogwartu,także w ch*j podobnie.Osobiśćie uważam ze J.Słowacki był lepszym poetą od Mickiewicza którego mejsanistyczne teorie narodu Polskiego wywodza sie przede wszystkim z jego osobistego nieuczestnictwa w powstaniu.
  Anonim ()

 • Niewypał? Dla mnie "Dziady" były denne... Czytałam to na siłę. A Kordian okazał się bardzo ciekawy. W mojej ocenie dużo lepszy od tych flaków z olejem Mickiewicza.
  Sylwia ()

 • "Dziady" cz. 3 A. Mickiewicza czytałam z przyjemnością. A " KORDIAN" to dla mnie męczarnia... nie jest to dla mnie do końca zrozumiała lektura. Uważam, że to "niewypał" ;0 Jedynie dialogi z uczestnictwem Laury są w miarę ciekawe i oczywiście Przygotowanie. ;)
  Lucynka (lucynka9229 {at} wp.pl)

 • Może i Mickiewicz pił i ćpał ale pisał zdecydowanie piękne teksty. A to jak można porównać Kordiana do Pottera to ja nie mam pojęcia.. To tak samo jakby porównać Apokalipsę z Biblii do jakiegoś horroru. Co niektóre porównania są po prostu nie na miejscu. A Kordian nie jest trudna lekturą... czytając go uważnie idzie go zrozumieć :)
  Sylwia ()

 • Kordian to niewątpliwie lektura trudna ale myślę że jest takim dzisiejszym Harrym Potterem, pełno w niej magii itd… zresztą tak jak we wszystkich dziełach Romantyków… Jeśli chodzi o naszego Adasia to wszystko ładnie, koleś pisał wspaniale szkoda tylko że pisząc te swoje dzieła zazwyczaj był ostro naćpany. Zresztą Mickiewicz to był pijakiem i człowiekiem rozpustnym. Dlatego jakoś nie pasuje mi to do jego niby wzniosłej idei Mesjanizmu. Nijak to się miało do jego życia.
  Daniel (zqom {at} wp.pl)
Tagi: