Kordian - cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Otom ja sam, jak drzewo zwarzone od kiści,
Sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści;"

"Z wyniosłych myśli ludzkich niedowiarka okiem
Wsteczną drogą do źródła mętnego powracam."

"...Niech grom we mnie wali!
Niech w tłumie myśli jaką myśl wielką zapali...
Boże! zdejm z mego serca jaskółczy niepokój,
Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj..."

"Próżno myśl geniuszu świat cały pozłaca,
Na każdym szczeblu życia rzeczywistość czeka."

"Wierzcie mi! wierzcie, ludzie! jam jest wielki, mocny.
Jedyną słabość zamknę w sercu tajemniczym,
Robak smutku mnie gryzie... tak, że mówiąc z wami,
Chciałbym przestać... i usiąść, i zalać się łzami;"

"Naród ginie, dlaczego? - aby wieszcz narodu
Miał treść do poematu, a wieszcz rym odlewał,
Aby nieliczną iskrę ognia pośród lodu
Z pieśni wygrzebał anioł i w niebie zaśpiewał.""Trzeba mi nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba."

"Jam jest posąg człowieka na posągu świata"

"Polska Winkelriedem narodów"

10 zdań, które pomogą Ci zatrzymać chłopaka przy sobie!                               
trajkotki.pl                                                    
                                                                                                     Dowiedz się więcej
1  Kordian jako dramat romantyczny
2  Znaczenie imienia głównego bohatera
3  Budowa i podział KordianaKomentarze
artykuł / utwór: Kordian - cytaty


 • jak można porównywać Mickiewicza i Słowackiego? Fakt, że w swojej epoce byli rywalami, ale nie ze względu na styl pisania, a na poglądy. Jeśli chodzi o styl to bez sensu jest twierdzenie, który jest lepszy, bo żaden z nich nie miał sobie równych. Byli różni, INDYWIDUALNI, to w romantyzmie słowo klucz. Doszukiwanie się magii i pottera jest bezcelowe, Mickiewicz miał do dyspozycji ludowe wierzenia i to na nich się opierał. Budowa Kordiana nie jest jednoznaczna, bo takie były założenia epoki i to jest oczywiste. Kordian miał być trudny i pełen zawiłości, postać również jest nie do uchwycenia, powtórzę po raz kolejny, że taka była epoka.
  anonim ()

 • Potter porównany do Kordiana może być tylko na jednej płaszczyźnie: postawy bohaterów wobec swojego losu. Potter zna swój los, powinien zginąć, ale postanawia z tym walczyć. Kordian nie godzi się na rządy cara, wie że może zginąć, ale też postanawia działać. Nie są oni bierni wobec swojego losu, podejmują próby zmiany i to jest cecha, która może ich łączyć. Ale magia w żadnym wypadku, u Słowackiego jest fantastyka, ale nie ma magii, zaklęć, uroków, jedynie ludzka wyobraźnia.
  anonim ()

 • Ani Mickiewicz, ani Słowacki nie są twórcami, których czyta się przyjemnie. Ich dzieła są trudne i takie mają być. Taka to była epoka. Również trudno ich porównywać, bo każdy z nich miał swój "styl". W epoce, w której żyli to Słowacki musiał uznać wyższość Mickiewicza, jednak obaj są wielcy i wpisali się na stałe do naszej literatury. Porównanie Kordiana do Pottera jest niestety chybione. Słowacki buduje "dziwny" świat, ale nie jest to świat magii. Wszystko w nim mieści się w naszej wyobraźni. Jest to trudna lektura, ale streszczenie pomaga ją zrozumieć i dotrzeć do głównych problemów.
  anonim ()

 • dziady to inna bajka a kordia tez . dziady sa o wiele łatwiejsze juz niż kordian . bo w kordianie nic nie wiadomo . jest w jednym miejscu a zaraz z nienacka w innym miejscu nic nie wiadomo nigdy
  majtyna ()

 • Co za ludzie?!"kordian Harrym Potterem"?!co za porównanie koleś?Elementy Psychomachii to nie magia,bohatoreowie nie mają różdzek i nie ma Hogwartu,także w ch*j podobnie.Osobiśćie uważam ze J.Słowacki był lepszym poetą od Mickiewicza którego mejsanistyczne teorie narodu Polskiego wywodza sie przede wszystkim z jego osobistego nieuczestnictwa w powstaniu.
  Anonim ()

 • Niewypał? Dla mnie "Dziady" były denne... Czytałam to na siłę. A Kordian okazał się bardzo ciekawy. W mojej ocenie dużo lepszy od tych flaków z olejem Mickiewicza.
  Sylwia ()

 • "Dziady" cz. 3 A. Mickiewicza czytałam z przyjemnością. A " KORDIAN" to dla mnie męczarnia... nie jest to dla mnie do końca zrozumiała lektura. Uważam, że to "niewypał" ;0 Jedynie dialogi z uczestnictwem Laury są w miarę ciekawe i oczywiście Przygotowanie. ;)
  Lucynka (lucynka9229 {at} wp.pl)

 • Może i Mickiewicz pił i ćpał ale pisał zdecydowanie piękne teksty. A to jak można porównać Kordiana do Pottera to ja nie mam pojęcia.. To tak samo jakby porównać Apokalipsę z Biblii do jakiegoś horroru. Co niektóre porównania są po prostu nie na miejscu. A Kordian nie jest trudna lekturą... czytając go uważnie idzie go zrozumieć :)
  Sylwia ()

 • Kordian to niewątpliwie lektura trudna ale myślę że jest takim dzisiejszym Harrym Potterem, pełno w niej magii itd… zresztą tak jak we wszystkich dziełach Romantyków… Jeśli chodzi o naszego Adasia to wszystko ładnie, koleś pisał wspaniale szkoda tylko że pisząc te swoje dzieła zazwyczaj był ostro naćpany. Zresztą Mickiewicz to był pijakiem i człowiekiem rozpustnym. Dlatego jakoś nie pasuje mi to do jego niby wzniosłej idei Mesjanizmu. Nijak to się miało do jego życia.
  Daniel (zqom {at} wp.pl)Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi: