Znaczenie imienia głównego bohatera
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Imię “Kordian” zostało wymyślone przez Słowackiego, o czym sam poeta pisze w swoich listach. Jest to imię znaczące, czyli takie, które swoim brzmieniem i pokrewieństwami znaczeniowymi nasuwa skojarzenia z pewnymi ideami czy pojęciami. Znaczenia tego imienia można szukać w trzech źródłach:

1.Łacinie. Łac. cor, cordis oznacza serce. Zgodnie z tym znaczeniem imienia główny bohater byłby człowiekiem o wrażliwym sercu, kierującym się sercem.

2.Słownictwie XIX-wiecznym. Słowniki Lindego (1807-1814) i Orgelbranda (1861) odnotowują między innymi takie słowa zawierające rdzeń kor-:
 • Kordiaczny – swarliwy, śmiały, czupurny, który cierpli ckliwość na sercu,
 • Kordiak, kordiała – śmiałek,
 • Kordiana – niemoc, “kiedy człowiek cierpi wielkie ciążenie na sercu”, “serca ckliwość”,
 • Kordialny – wzmacniający serce, serdeczny.
Widać więc, że imię “Kordian” nasuwa skojarzenia z jednej strony z buntowniczą naturą, aktywizmem, śmiałością, a z drugiej strony z wrażliwością serca.

3.Dziadach części III. Jeśli przyjąć, że Kordian był pisany z myślą o tym dramacie, można przypuszczać, że powstanie tego imienia miało związek z brzmieniem imienia Konrada, bohatera Mickiewicza.

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Kordiana
2  Monolog na szczycie Mont Blanc
3  Kordian - cytatyartykuł / utwór: Znaczenie imienia głównego bohatera • Ventus, mickiewiczowski mesjanizm można odczytywać na dwa sposoby. Albo, tak jak Ty to zaznaczyłeś, jako koncepcję, według której Polska była mesjaszem narodów, albo jako teorię, zakładającą, że pojawi się osoba (mesjasz) która wyzwoli Polskę.
  Ar ()

 • Wee, mesjanizm nie polega na oczekiwaniu na Mesjasza, ale na tym, że tym mesjaszem jest Polska:D Słowacki wprost nazwał Mickiewicza a propos Dziadów III "usypiaczem narodu". Wg wizji Adama wystarczy poczekać, nic nie robić, tylko cierpieć i samo przyjdzie. Pogląd Słowackiego na tę sprawę sami znacie z lektury Kordiana.
  Ventus ()

 • Kokonek - właśnie między innymi dlatego - mowa o tym, co napisałaś/napisałeś - "Kordian" jest odnoszony do "Dziadów cz. III". Słowacki wykpił w "Kordianie" wszystko, co napisał Mickiewicz w swoim utworze. Jasne, że się nie znosili. Ale poza tym Słowacki w swoim dziele potępił całą wizję Mickiewicza na temat oczekiwania na Mesjasza. Jego zdaniem nie można było czekać, a trzeba był działać- stąd Kordian biorący udział w spisku koronacyjnym. Nie wspominając już o rozmowie z Bogiem, która odbywa się i w tym utworze i w tym. Cóż. "Kordiana" można nawet nazwać parodią "Dziadów cz. III".
  Wee ()

 • no tak sie sklada ze konrad i kordian maja ze soba wiele wspolnego ^^ a to wlasnie dla tego ze mickiewicz i slowacki sie nie lubili i slowacki kordian jest polemika dla dziadow mickiewicza.
  kasia ()

 • Mylisz się, gdyż Kordian i Konrad mieli ze sobą dużo wspólnego. Odsyłam do nieco lepszych opracowań. Wszędzie znajdziesz ten wątek. Słowacki rzucał wyzwanie Mickiewiczowi. Na serca. Ale przegrał, gdyż Kordianowi do Konrada było za daleko. "Ma porywy, ale nie jest porwany".
  Mańka ()

 • Szczerze mówiąc wątpię, żeby Kordian i Konrad z Dziadów mieli ze sobą coś wspólnego, ponieważ Słowacki i Mickiewicz nie lubili się. Słowacki w szczególności miał pretensje do Mickiewicza, gdyż Mickiewicz był sławny, a on Słowacki nie był doceniany, taki jakiś kompleks...
  Kokonek ()

 • szczerze mowiac, nasza kochana sorka zadala nam przczytanie tej lekturki na swieta... no losie w swieta czas wolny, balety i te sprawy... kto by znalazl czas... po sylwku czlowiek jeszcze nie najlepiej sie czuje, przychodzi do szkoly a tu bach... "Kordian" ... zapomnialem niestety o tym, z e trzeba ta ksiazeczke przeczytac, wiec streszczenie mi styknie, mam nadzieje
  JEDI ()

 • taaaak:) super..uwielbiam spterszczenia z tej stronki:) zawsze pierw czytam ksiazke a potem streszczonko zeby mi sie rozjasnilo:):Pheheh
  bulinka (rusienek {at} wp.pl)
Tagi: